Teaching Staff

Principal : Mrs. Anjum Akram

 

Co-ordinator (CBSE): Mr. Rajesh Singh

 

 

 

 OFFICE     

Office Incharge: Mr. Raaj C. Brown     

School Admin: Ms. Farmida N. Ahmed 

 

 

 

Office Assistant:Ms. Akhtara Begum 

 

 

Accountant : Ms. Vishaka Agarwal

 

School supervisor :Mr. Raja Barmoch

 

TEACHING STAFF

 

Total PGT =03

 

sl.no

Teacher Name

Father

/Spouse Name

D_O_B

Qualifi

cation

Sub at

Graduate/PG Level

ation

Des

ignation

Teaching

Exp(Year)

Class

Assign

Sub

Taught

App.

Date

Conf.

Date

Trained/ Untrained

1

Anjum Akram

Afaq Ahmad

02/07/1959

MA, B.Ed

English/ Pol. Sc

Principal

35

X

Eng/S.Sc

16/05/2019

 

Trained

2

Dhiman Sarkar

Late Khagen Sarkar

25/07/1970

M.Sc. B.Ed

Maths

PGT

20

VIII, IX,X

Maths

05/01/1999

05/01/2001

Trained

3

Sani E Pathrose

Agnes Marine

19/05/1966

MA, B.Ed

English

PGT

21

VIII, IX, X

Eng

01/06/

2018

 

Trained

 

 

Total  TGT = 31                                                                                                                                                         

 

Sl. No

Teacher Name

Father

/Spouse Name

D_O_B

Qualifi

cation

Sub at

Graduate/PG Level

ation

Des

ignation

Teaching

Exp(Year)

Class

Assign

Sub

Taught

App.

Date

Conf.

Date

Trained/ Untrained

01

Minerva Saikia

NabaJyoti Dutta

10/03/1981

M.Sc.. DOE, PGDIT

IT

TGT

04

VII,VIII,

IX

Comp. Application

08/04/2018

 

Trained

02

Ria Roy

Rana Majumdar

14/09/1991

MA, B.Ed

Geography

TGT

02

VII, VIII

S. Sc./Eng

26/06/2018

 

Trained

03

Ankita Kakoty

Jomi Nayan Baruah

04/01/1989

MA, B. Ed

English

TGT

06

VII to IX

English,GK, V. Edu

22/09/

2013

01/09/2015

Trained

04

Rajesh Singh

Late Prabhakar Singh

19/07/1969

B.Sc, BCA

Phy,Chem, Maths

TGT

21

VII,IX,X

IT

05/02/1998

05/03/2000

Trained

05

Dipanjali Saikia

Monikantha Baruah

12/06/1985

M. Sc, B.Ed

Life Sc.

TGT

07

VII,VIII,

IX

Sc.

15/09/2019

 

Trained

06

Sikhamoni Mahanta

 

Subodh Kumar Mahanta

29/02/1970

MA, B.Ed

Education

TGT

02

VI TO VIII

Assamese

08/11/2019

 

Trained

07

Saidul Islam

Muhibul Islam

25/03/1974

M.Sc.

Maths

TGT

18

VII to IX

Maths

06/08/2013

06/08/2015

Trained

08

Krishna Gangavarapu

Anil N. Joshi

27/02/1988

M Sc. , B.Ed

Zoology

TGT

03

VI,VII, VIII

Sc.

12/01/2018

 

Trained

09

Joyashri Chetia

Jibon Chetia

31/01/1992

MA, B.Ed

Assamese

TGT

02

VIII,IX,X

Assamese, GK

21/12/

2018

 

Trained

10

Rima Gupta

Jawahar Lal Gupta

13/05/1990

M. Com,

B.Ed

Accountancy

TGT

02

VI,VII

Maths

25/10/2017

25/10/2019

Trained

 

Sl. No

Teacher Name

Father

/Spouse Name

D_O_B

Qualifi

cation

Sub at

Graduate/PG Level

ation

Des

ignation

Teaching

Exp(Year)

Class

Assign

Sub

Taught

App.

Date

Conf.

Date

Trained/ Untrained

11

Rashi Agrawal

Sanjay Agarwal

25/11/1980

B.Sc, B. Ed

Chemistry

TGT

08

IX,X

Sc.

07/03/

2018

 

Trained

12

Samima Zerin Hussain

Faruk Ahmed

17/04/1975

B.Sc, B.Ed

Physic/ Chem/Maths

TGT

16

X

 Maths/Sc

03/09/2004

03/09/2006

Trained

13

Deepti  Saikia Gharpholia

Partha Protim Gharpholia

09/01/1977

BA, B.Ed

History/Geog/Hindi

TGT

20

VIII,IX, X

S. Sc

07/03/2007

07/03/2009

Trained

14

Agnes Marine

Sani Peter

23/01/1987

BA, B.Ed

Pol. Sc/Eng/2nd Lang

TGT

06

V,VI,VII

English, S.Sc

01/06/2018

 

Trained

15

Shyamoli Dutta Bhuyan

Diganta Bhuyan

31/05/1984

BA, B.Ed

Assamese/Pol. Sc/Ecom

TGT

02

VI, VII, VIII

Assamese

01/02/2019

 

Trained

16

Susmita Das

Hari Narayan Das

06/09/1990

B.Sc, B. Ed

Zoology/ Chem/Botany

TGT

01

V,VI, VII

MathsSc.

01/01/2019

 

Trained

17

Vaswati Bhowmick

Debanjan Bhowmick

09/08/1984

BA, B.Ed

Education

TGT

10

VIII,IX,X

S. Sc

01/08/2014

01/08/2016

Trained

18

Lubna Sultana Rahman

Jamilur Rahman

 

24/03/1996

BA, B.Ed

Economics

TGT

01

VII,VIII

S. Sc

08/08/2019

 

Trained

19

Kavya Ganimisetty

G.S. Venkaiah

 

17/09/1995

B.Sc, B.Ed

Bio Tech, Chem,Botony

TGT

01

VI TO IX

Sc.

05/08/2019

 

Trained

 

                                                                                                                                               

 

Sl. No

Teacher Name

Father

/Spouse Name

D_O_B

Qualifi

cation

Sub at

Graduate/PG Level

ation

Des

ign

Teaching

Exp(Year)

Class

Assign

Sub

Taught

App.

Date

Conf.

Date

Trained/ Untrained

20

Goranga Nath

Mukut Nath

 

31/12/1995

B.Sc, B.Ed

Physic, Math, Chemistry

TGT

01

VI to VIII

Sc.

08/08/2019

 

Trained

21

Aradhana Dutta

Prasanta Hazarika

23/10/1977

BA, MT, Cert in Special Edu

English/Eco/Philo

Special Educator

25

VI,VII

 

Eng

01/01/1994

01/01/1996

Trained

22

Nazia Hannan

Safil Ahmed

31/03/1992

B.Com , Del.ED, DCA

Accountancy

TGT

02

VII,VII,VIII,IX

IT

03/04/2017

03/04/2019

Trained

23

Ashim Moran

Duleswar Moran

21/03/1995

B. P Ed

Physical Edu.

PTI

01

VI to X

Physical Edu.

09/04/2019

 

Trained

24

Bhupinder Kaur

Late Sukhminder Singh

27/08/1956

BA, B. Lib

Pol. Sc/Education/Eco

Librarian

36

I to X

Manage Lib.

05/08/2019

 

Trained

25

Mridu Rani Phukan

Prodip Baruah

13/06/1986

BA/MT/Sangeet Bisarad(WB)

Eng/Assamese/Pol. Sc

Music Teacher

18

VI,VII

Music/Assamese

01/02/2001

01/02/2003

Trained

26

 

Supriya Tripathi

S. K. Mishra

 

09/03/1986

MA, B.Ed

Hindi

TGT

06

VI TO X

Hindi

08/08/2019

 

Trained

27

Arundhati Phukan

Late Ashok Kumar Gogoi

04/01/1995

MA

English

TGT

01

V TO VIII

Eng,

19/08/2019

 

Untrained

28

Manjit Kaur

 

S. Hardeep Singh

30/04/1969

BA

Hindi

TGT

14

VI TO X

Hindi

05/05/2010

05/05/2012

Untrained

                                                                                                                                              

Sl. No

Teacher Name

Father

/Spouse Name

D_O_B

Qualifi

cation

Sub at

Graduate/PG Level

ation

Des

ign

Teaching

Exp(Year)

Class

Assign

Sub

Taught

App.

Date

Conf.

Date

Trained/ Untrained

29

Arpita Singh

Bipul Singha

24/11/1981

BA

Geography, Edu

TGT

09

VII TO  X

S.Sc

24/10/2011

24/10/2013

Untrained

30

Sadhana Pegu Borah

Ashwini Borah

09/01/1077

HS,MT

 

TGT

20

I

All Sub

01/12/1997

01/12/1999

Trained

31

Prapti Puzari

Lt. Romen Borpuzari

18/12/1990

MA

Performing Art

TGT

01

I

All Sub

 

 

Trained

 


    Total  PRT = 41
                                                                                                                                                    

 

Sl. No

Teacher Name

Father

/Spouse Name

D_O_B

Qualifi

cation

Sub at

Graduate/PG Level

ation

Des

ign

Teaching

Exp(Year)

Class

Assign

Sub

Taught

App.

Date

Conf.

Date

Trained/ Untrained

01

Nilufa Ahmed

Ashrof Uddin Ahmed

13/03/1992

MA, D.EL.ED

English

PRT

01

IV,V

Eng, EVS

24/03/2019

 

Trained

02

Pankhee Sarmah

Biren Sarmah

21/12/1987

M.Com,MT

Managment

PRT

07

II,III,IV

Maths,Eng

01/04/2018

 

Trained

03

Nilofar Rahman

Wasim Hasin Raja Abdus Sattar

13/03/1982

M. Sc

Zoology

PRT

12

V,VI,VII, VIII

Sc.

02/02/2018

 

Untrained

05

Jutika Sarmah

Bhupen Sarmah

29/10/1993

MA, DCA

English

PRT

02

II,III

Maths, Eng, Comp

18/09/2018

 

Trained

06

Novamallika Hazarika Saikia

Raju Saikia

 

29/12/1989

BBA, D.EL.ED

Markting

PRT

08

III

Maths/Eng/N.Study

14/02/2011

14/02/2013

Trained

07

Parveen Akhter Zaman

Archad chistee Neog

08/10/1987

BA, D.EL.ED

Economic/Hindi

PRT

09

III, IV

Maths, Eng

06/01/2010

06/01/2012

Trained

08

Pankaj Goswami

Muruli Goswami

27/07/1988

BA, D.EL.ED

Economics

PTI

04

I to V

Phyl Edu.

17/02/2016

17/02/2018

Trained

09

Momi Nath

Rupanjon Sarmah

04/12/1975

BA, D.EL.Ed

English/Pol. Sc

PRT

03

III,IV

Eng

12/01/2016

01/01/2018

Trained

10

Gurmeet Kaur Dhillon

Gurmukh Sing Kalsi

09/09/1988

BA, D.EL.Ed

English

PRT

02

IV TO VI

Eng, Hindi

15/03/2017

15/03/2019

Trained

11

Rajni Kaur

Harpal Singh

08/10/1987

BA(Hons), D.EL.Ed

Education

PRT

03

III,IV

Maths, Eng

03/04/2016

03/04/2018

Trained

 

 

 

Sl. No

Teacher Name

Father

/Spouse Name

D_O_B

Qualifi

cation

Sub at

Graduate/PG Level

ation

Des

ign

Teaching

Exp(Year)

Class

Assign

Sub

Taught

App.

Date

Conf.

Date

Trained/ Untrained

12

Munmi Baruah

Prodip Baruah

 

13/06/1986

BA, D.EL.Ed

English

PRT

07

III,IV

Eng

01/02/2011

01/02/2013

Trained

13

Madhuri Dutta

Nirmal Acharjee

11/12/1982

BA, Rastra Bhasha Kodid D.EL.Ed

Hindi/Pol. Sc./Eco

PRT

10

I,II,III

Hindi,

Assamese

18/01/2008

18/01/2010

Trained

14

Asha Chetri

Om Bahadur Chetri

 

08/04/1992

BA, D.EL.ED, DCA

English

PRT

02

V,VI

IT

24/08/2017

24/08/2019

Trained

15

Jaya Dutta

Late Bipul Dutta

23/10/1994

B.Sc, D.EL.ED, 

Physics

PRT

03

VI,VII

Sc.

01/08/2016

01/08/2018

Trained

16

Priyanka Pramod Ingle

Pramod Ingle

23/12/1983

B. Com, ECE,DCA

Accountancy

PRT

05

I

All Sub

29/04/2019

 

Trained

17

Imran Hussain

Late Rose Ali

18/01/1974

BA

Geography/Eco/Eng

PRT

15

IX,X

S.Sc

02/09/2013

02/09/2015

Untrained

18

Kunja Lata Saikia

Protap Saikia

01/04/1968

BA, MT

Assamese, Pol. Sc/Eco

PRT

08

VIII,IX,X

Assamese

17/01/2011

17/01/2013

Trained

19

Mehjabin Akthar Rahman

Sadiqur Rahman

02/06/1983

BA, MT

English

PRT

08

II

All Sub

16/01/2006

16/01/2008

Trained

20

Rina Mahanta

Karuna Mahanta

18/10/1979

BA

Assamese/Eco

PRT

10

IV,VI,VII

Assamese

18/01/2011

18/01/2013

Untrained

21

Reena Hazarika

Naren Hazarika

27/01/1969

BA, MT, Rastra Bhasha Pariksha

Hindi/Eng/Pol. Sc/Eco

PRT

20

III, IV,VI

Hindi, GK

06/08/2008

06/08/2010

Trained

 

Sl. No

Teacher Name

Father

/Spouse Name

D_O_B

Qualifi

cation

Sub at

Graduate/PG Level

ation

Des

ign

Teaching

Exp(Year)

Class

Assign

Sub

Taught

App.

Date

Conf.

Date

Trained/ Untrained

22

Rashmi Das

Ranju Das

 

17/12/1991

B.Sc.

Botany/Chem/Zoology

PRT

03

VIII,IX

Sc

 

 

Untrained

23

Arjumand Akhter

Vinod Chandak

23/09/1994

B. Com

Accountancy/Finance

PRT

01

III,IV

Art &Craft

08/11/2019

 

Untrained

24

Mandira Chaliha

Gautam Kr. Borah

11/12/1980

BA, MT

Assamese

PRT

12

III,IV

Assamese

25/01/2007

25/01/2009

Trained

25

Kakoli Paul Sen

Sujit Sen

 

10/07/1977

BA, MT

Education

PRT

17

II

All Subj.

18/01/2003

18/01/2005

Trained

26

Harpreet Kaur

Harwinder Singh

14/02/1978

BA, MT

Education

PRT

10

II

Maths/Eng/N. Study

17/01/2012

17/01/2014

Trained

27

Afreen Fatima

Taibuddin Ahmed

17/03/1992

B. Com

Acc/Busi/E-Comm

PRT

07

IV,V

Maths

13/04/2019

 

Untrained

8

Thiemnei Suchiang

Dougin Haolai

01/04/1984

BA, MT

Eng/Eco/Hist

PRT

04

II

All Sub

11/08/2013

11/08/2015

Trained

29

Triranjan Haloi

Prodip Haloi

06/03/1996

B. Com,Dip. in Yoga&Naturopathy

Accountancy/Buss Std

Wellness Teacher

01

III to X

Yoga

06/04/2018

 

Trained

30

Monalisa Shyam Kakoti

Pallab KaKoti

21/02/1978

BA

English/Pol. Sc/Hist

PRT

14

V,VI,VIII

English

16/03/2010

16/03/2012

Untrained

                                                                                                                         

Sl. No

Teacher Name

Father

/Spouse Name

D_O_B

Qualifi

cation

Sub at

Graduate/PG Level

ation

Des

ign

Teaching

Exp(Year)

Class

Assign

Sub

Taught

App.

Date

Conf.

Date

Trained/ Untrained

31

Anita Goldsmith

Anup Goldsmith

13/01/1961

HS, MT

 

PRT

26

II

All Sub

04/08/1994

04/08/1996

Trained

32

Gitanjali Gogoi

Lt. Biswajit Gogoi

19/02/1975

HS,MT

 

PRT

21

III

Eng, EVS, Maths

14/03/1998

14/03/2000

Trained

33

Nidhi Baruah

Sanjay Baruah

26/11/1974

HS,MT

 

PRT

21

III

Eng, EVS, Maths

12/01/1999

14/01/2001

Trained

34

Rashmi Gogoi

Nilo Kanta Gogoi

26/04/1976

HS, MT

 

PRT

12

I

All Sub

18/01/2008

18/01/2010

Trained

35

Diganta Bora

Konpai Bora

03/03/1985

HS, Art, Painting

 

PRT

07

V to VIII

ART, Drawing

03/05/2012

03/05/2014

Trained

36

Gautam Dutta

Late Tileswar Dutta

13/08/1968

HSLC, Phy. Edu.

 

PTI

01

II to VII

Physical Edu.

01/04/2019

 

Untrained

37

Mintu Singh Das

Naren Das

13/11/1978

HS, MT, DCA

 

PRT

15

III, IV

IT

03/03/2003

03/03/2005

Trained

38

Rinku Paul

Surajit Paul

05/01/1986

HS, MT

 

PRT

02

I

All Sub

18/01/2013

20/01/2015

Trained

39

Ajanita Singha Hiwale

Prabhakar Hiwale

08/04/1984

HS, MT

 

PRT

09

I

All Sub

03/03/2013

03/03/2015

Trained

40

Arpa Baruah

Anil Ram Baruah

19/09/1981

HS, MT

 

PRT

13

I

All Sub

19/01/2006

19/01/2008

Trained

41

Elizabed Ghosh

 

Lt. Buddha Dev Ghose

29/01/1958

HS, MT

 

PRT

09

I

All Sub

01/01/2013

01/01/2015

Trained

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

English Department

 

Mathematics Department

1

Anjum Akhtar (PGT)

1

Dheeman Sarkar (PGT)

2

Sani Peter (PGT)

2

Saidul Islam (TGT)

3

Marine Agnes (TGT)

3

Samima Z. Hussain (TGT)

4

Ankita Kakoty (TGT)

4

Reema Gupta ( TGT)

5

Elizabeth Ghose (PRT)

5

Susmita Das (TGT)

6

Nilufa Ahmed (PRT)

6

Nidhi Baruah (PRT)

7

Anita Goldsmith (PRT)

7

Rajni Kaur (PRT)

8

Pankhee Sarma (PRT)

8

Nova Mallika Hazarika Saikia (PRT)

9

Mehzebin Rahman (PRT)

 9

Afreen Fatima (PRT)

10

Munmee Baruah (PRT)

 10

 Parveen Akhter Zaman (PRT)

11

Momi Nath Sarma (PRT)    

12

Monalisha Shyam Kakoti (PRT)    

13

Priyanka Ingle (PRT)    

 14

 Kakoli Paul Sen (PRT)    

 15

Juthika Sarmah (PRT)     

 

 

SOCIAL SCIENCES

 

 

  

MIL Department

1

Arpita Singh (TGT)

1

Mridurani Phukan  (TGT)

2

Vaswati Roy Bhowmick (TGT)

2

Manjeet Kaur (TGT)

3

Ria Roy (TGT)

3

Supriya Tripathi (TGT)

4

Deepti Saikia (TGT)

4

Sikhamoni Mahanta (TGT)

5

Lubna Rahman (TGT)

5

Joyashri Chetia (TGT) 

6

Arundhati Phukan (TGT)

6

Shyamoli D. Bhuyan (TGT)

7

Imran Hussain (PRT)

7

Gurmeet kaur Dhillon (PRT)

8

Harpreet Kour (PRT)

8

Madhuri Dutta (PRT)

9

Gitanjali Gogoi (PRT)

9

Mandira Chaliha (PRT)

10

Rashmi G. Hazarika (PRT)

10

Reena Hazarika (PRT)

 

 

 11

Rina Mahanta (PRT)

 

 

 12

 Kunjalata Goswami Saikia (PRT)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
   

 

 

 

 

Science Department

 

 

IT Department

1

Dheeman Sarkar (TGT)

1

Rajesh Singh (TGT)

2

Samima Z. Hussain (TGT)

2

Nazia Hannan (TGT)

3

Kaavya Ganimisetty (TGT)

3

Minerva Saikia (TGT)

4

Rashi Agarwal (TGT)

4

Mintu Singh (PRT)

5

Deepanjali Saikia (TGT)

5

Asha Chetry (PRT)

Krishna Gangavarapu ( TGT) 

 

 

7

Gauranga Nath (TGT) 

 

 

 8

Jaya Dutta (PRT)

 

Yoga

 9

Rashmi Das (PRT)

 1

Triranjan Haloi (PRT)

 10 Nilofar Rahman (PRT)

 

 

 

 

 

 

 

Fine Arts Department

 

Physical Education

1

Sadhana Pegu (TGT)

1

Ashim Moran (TGT)

2

Arpa Baruah (PRT)

Pankaj Goswami (PRT)

Diganta Bora (PRT)

Gautam Dutta (PRT)

4

Ajanita Singh Hiwale (PRT)

 

 

5

Rinku Paul (PRT)

 

 

6

Theimnei  Suchiang (PRT)

 

Librarian

 7

Anjumand Akhter (PRT)

1

Bhupinder Kaur (TGT)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 PERFORMING ARTS

 

COUNSELLOR

 Prapti Borpujari (TGT)

1

Aradhana Dutta (TGT)

 

 

 

 

 

 

School Helper                                                         School Security Personals

  1.       Saru Borah                                              1.  Chandra Kanta Borah
  2.       Lily Das                                                    2.  Ajit Borah
  3.       Reena Bora                                             3.   Bodon 
  4.       Anima Bora                                             4.   Dibyajyoti Chetia
  5.       Momi Bora                                               5.  Ajit Gogoi (Driver)
  6.       Rani Sharma                                            6.  Rupak Saikia (Driver)
  7.       Reboti Das
  8.       Debeswar Tanti
  9.       Rita Bora
  10.       Reema
  11.       Sum
  12.       Sunita 

 

Contact Details

Springdale High School
Cinnamara, Jorhat-785008, Assam, India
Cinnamara: M. +91 6000518500
Club Road: M. +91 6000168581
Club Road: T. +91 376 2340676

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Skype: xoheb.ahmed